AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Střední průmyslová škola dopravní Plzeň.
Střední průmyslová škola dopravní Plzeň.
1.10.2018

Střední průmyslová škola dopravní Plzeň modernizovala učebny odborných předmětů

PLZEŇ

Elektroautomobil Kia Soul, diagnostické přístroje, zvedací zařízení, měřidla, soustruh, 3D tiskárna, trhačka a ICT technika. Toto jsou nové studijní pomůcky Střední průmyslové školy dopravní Plzeň. Ta je zakoupila díky dotaci ve výši 5,3 milionu korun a rozpočtu Plzeňského kraje.

Vzhledem k rychlému vývoji v oblasti dopravy se v Plzni zaměřili na ekologické trendy. Modernizovali dvě odborné učebny (učebnu elektromobility a učebnu základního měření), do kterých nakoupili technická zařízení. Konkrétně se jedná o elektroautomobil Kia Soul, diagnostické přístroje, zvedací zařízení, měřidla, soustruh, 3D tiskárnu, trhačku a ICT techniku. Vylepšili rovněž venkovní prostředí školy odpočinkovými altány pro žáky školy.

Využití elektromobilu:
1. Výuka
2. Služební automobil využívaný především na prezentační akce, s cílem představit školu jako instituci zaměřenou ve výchově mladé generace na šetrnost k životnímu prostředí

Slavnostní otevření učeben se uskuteční v úterý 2. října od 9 hodin v Plzni-Křimice, Průkopníků 290 za účasti náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivany Bartošové, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje Jaroslavy Havlíčkové a vedoucího oddělení organizace školství OŠMS Krajského úřadu Plzeňského kraje Jaroslava Sokola.

Dotčené obory vzdělávání
Do výuky elektromobility budou zařazeny obory vzdělávání zakončené maturitní zkouškou 23-45-M/01 Dopravní prostředky (zaměření Diagnostika a servis silničních vozidel), 39-41-L/01 Autotronik, dále obory vzdělávání zakončené výučním listem 23-68-H/01 Mechanik opravář motorových vozidel (dříve Automechanik), 23-61-H/01 Autolakýrník, 23-55-H/02 Karosář. Přičemž hodinová dotace bude úměrná potřebám jednotlivých oborů.

Počty žáků dle oborů a ročníků

Obor

1

2

3

4

celkem

Diagnostika a servis silničních vozidel

18

17

14

23

72

Autotronik

31

27

23

30

111

Mechanik opravář motorových vozidel

62

52

74

/

188

Autolakýrník

18

9

16

/

43

Karosář

15

12

18

/

45

Celkem žáků

459

Úspěchy žáků SPŠD Plzeň
Posouzení úrovně znalostí a dovedností žáků škol vyučujících autoobory umožňuje v celostátním měřítku soutěž Autoopravář junior. Vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky ve spolupráci se Svazem prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky, hlavními partnery jsou firmy Škoda Auto a.s., Bosch a Scania. Soutěž je složena z části teoretické, praktické a poznávací. Žáci naší školy se každoročně úspěšně prezentují ve všech čtyřech vyhlašovaných kategoriích: Automechanik, Autotronik, Autolakýrník a Karosář. Témata jsou připravena přímo firmami působícími v daném oboru, rovněž výkony soutěžících posuzují odborníci z praxe. Celostátní finále stále populárnější a mediálně sledovanější soutěže se koná v Mladé Boleslavi, na půdě Service Training Center Škoda Auto v Kosmonosech. Zejména poslední dva ročníky přinesly SPŠD Plzeň cenný úspěch v podobě vítězství v kategorii Automechanik (2017), v kategorii Autotronik obsadil v roce 2018 náš žák druhou příčku.

Automobileum je další celorepublikovou dopravní soutěží, určenou žákům 3. ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel. V roce 2017 na moderním polygonu v Hradci Králové získal Plzeňský kraj, reprezentovaný týmem složeným výhradně z žáků SPŠD, úspěch v podobě velmi pěkného 3. místa. V témže roce zaznamenali žáci naší školy rovněž úspěch v soutěži Enersol, zaměřené na úsporu energií, obnovitelných zdrojů a snižování emisí, a to s dvěma projekty: Snížení spotřeby paliva a emisí automobilu zvýšením efektivity intercooleru, dále s projektem Inteligentní světla. Zejména druhý jmenovaný zazářil nejen v kraji, ale i na celostátní úrovni, což autorům vyneslo účast na mezinárodní prezentaci vítězů národních kol.

Autor / zdroj: René Zeithaml

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Druhý úsek silnice Pernolec – Přimda je po rekonstrukci

V pondělí byl slavnostně otevřen druhý úsek silnice II/198 Pernolec – Přimda díky němuž bude snazší napojení na dálnici D5 vedoucí od Tachova a od Při

Post

Hasiči mají za sebou rušnou Silvestrovskou noc

Celkem 176 požárů zaměstnalo hasiče v České republice během silvestrovských oslav. To je o 27 víc než v loňském roce a o 63 víc než v roce předloňském

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA